Dijital dönüşüm çerçevesi neye benziyor?

  • Ana Sayfa
  • /
  • Dijital dönüşüm çerçevesi neye benziyor?

Dijital dönüşüm çerçevesi neye benziyor?

Dijital dönüşüm çerçevesi neye benziyor?

Her ne kadar dijital dönüşüm, kurumların özel zorluklarına ve taleplerine bağlı olarak geniş ölçüde değişse de, tüm iş ve teknoloji liderlerinin dijital dönüşüme girerken göz önünde bulundurmaları gereken mevcut vaka çalışmaları ve yayınlanmış çerçeveler arasında birkaç sabit ve ortak tema vardır.

Örneğin, bu dijital dönüşüm unsurları sıklıkla anılır:

  • Müşteri deneyimi
  • Operasyonel çeviklik
  • Kültür ve liderlik
  • İşgücü olanaklılığı
  • Dijital teknoloji entegrasyonu

Her rehberin kendi önerileri ve değişen adımları veya düşünceleri olsa da, CIO'lar kendi dijital dönüşüm stratejilerini geliştirirken önemli paylaşılan temaları aramalıdır.

Dijital Dönüşümün Dokuz Unsuru

Dijital dönüşüm - teknolojinin performansını ya da işletmelerin erişimini radikal bir şekilde geliştirmek için kullanılması - dünya çapındaki şirketler için sıcak bir konudur. Tüm sektörlerdeki yöneticiler, müşteri ilişkileri, iç süreçler ve değer önerilerini değiştirmek için analitik, mobilite, sosyal medya ve akıllı gömülü cihazlar gibi dijital ilerlemeleri ve ERP gibi geleneksel teknolojileri kullanmalarını geliştirmektedir. Dijital teknolojinin son on yılda sektörlerini ne kadar hızlı bir şekilde bozduğunu gören diğer yöneticiler, şimdi sektörlerindeki değişikliklere dikkat etmeleri gerektiğini biliyorlar.


Dünya'da en iyi şirketler, teknolojiyi dönüşüme dönüştürmek için dijital aktiviteyi güçlü liderlikle birleştiriyor. Dijital Olgunluk dediğimiz budur. Şirketler dijital olgunluklarına göre farklılık gösterirler ve daha olgun olanlara göre olmayanlardan daha iyi performans gösterirler.

Önde gelen dijital değişim, yöneticilerin şirketlerini dijital dünya için nasıl dönüştüreceklerine dair bir vizyona sahip olmalarını gerektirir.

Yöneticiler, işletmelerinin üç temel alanını dijital olarak dönüştürüyor: müşteri deneyimi, operasyonel süreçler ve iş modelleri. Ve bu üç sütunun her birinin değişmekte olan üç farklı unsuru vardır. Bu dokuz eleman, dijital dönüşüm için bir dizi yapı taşı oluşturur.

Günümüzde hiç bir şirket bu dokuz unsuru tamamen dönüştürmemiştir. Bunun yerine, yöneticiler, örgütleri için doğru olduğuna inandığı şekilde ilerlemek için bu yapı taşları arasından seçim yapıyorlar. 

Müşteri Deneyimini Dönüştürmek

Şirketlerin müşteri deneyimini dijital olarak dönüştürdüğü üç büyük yapı bloğu, müşteri anlayışı, üst düzey büyüme ve müşteri temas noktalarıdır.

Müşteri Anlayış

Şirketler, belirli coğrafi bölgeler ve pazar segmentlerini derinlemesine anlamak için sistemlerde önceki yatırımlardan yararlanmaya başlıyor. Bazıları, müşterileri neyin mutlu ettiğini ve müşterinin memnuniyetsizliğine neyin yol açtığını anlamak için sosyal medyayı araştırıyor.

Ayrıca, şirketler dijital medya aracılığıyla markalarını daha etkili bir şekilde tanıtmayı öğreniyorlar. Şirketler ayrıca tıbbi, emlak veya finansal hizmetler ürünlerinde müşterileriyle sadakati önermek ve inşa etmek için yeni çevrimiçi topluluklar kuruyorlar. Diğerleri yaşam tarzı topluluklarında markalaşmayı geliştiren ürünler üretiyorlar.

Birçok kuruluş, müşterileri daha detaylı anlamak için analitik yetenekler oluşturuyor. Bazı sigorta şirketleri, örneğin, portföy tabanlı analiz ve fiyatlandırma yoluyla portföylerini ve maliyet yapılarını geliştirmektedir. Diğer şirketler müşteri davranışlarını yönlendirmek için analitik tabanlı deneyler yürütmektedir. Bir örnekte, bir restoran şirketi, bir dizi franchise mağazada fiyatlandırmada ve promosyonda aktif olarak deney yapıyor. Deneme, talebe, hava durumuna, stok seviyesine ve kapanış zamanına olan yakınlığa göre ürün fiyatlarını dinamik olarak ayarlar.

Üst Düzey (Top-Line) Büyüme

Şirketler, kişisel satış konuşmaları geliştirmek için teknoloji kullanıyor. Örneğin, finansal hizmetler şirketleri, satış konuşmaları yapmak için kağıt tabanlı slayt desteleri yerine tablet tabanlı sunumlar kullanıyor. Sigorta şirketleri, satış yapan kişilerin ve müşterilerin analitik tabanlı planlama yapmasına yardımcı olmak için mobil araçlar sunmaktadır. Bir tıbbi cihaz satış ekibi, dijital etkileşimlerle kişisel etkileşimlerin yerini almaktadır. Bir doktor ofisini ziyaret ederken, bir satış elemanı yeni ürünlerle ilgili video ve diğer bilgileri içeren bir iPad'den ayrılır. Amacı, satış ekibinin iPad'i almak için geri döndüğünde 10 dakikalık bir görüşme elde etmek için doktorun ilgisini dağıtmadan veya yoğun ofis programlarını etkilemeden doktorun dikkatini çekmek.

Daha iyi bir anlayış, işletmelerin satış deneyimini değiştirmesine yardımcı olur. Şirketler, daha kişiselleştirilmiş satış ve müşteri hizmetleri sağlamak için veya hatta özelleştirilmiş ürün paketleri sunmak için müşteri satın alma verilerini entegre etmektedir. Lokasyon bazlı pazarlama yapan bir konaklama şirketi, müşterilere mobil telefon kuponlarını bir tesisin yakınındayken göndermek için analitik kullanır; Şirket daha sonra gerçek zamanlı olarak alımını takip edebilir. Bir ipotek şirketi, müşterileri yerel emlak referanslarına bağlamak için bir CRM stratejisi oluşturuyor. Bu sistem internet üzerinden gerçek zamanlı olarak yeni teklifler sunmaktadır.

Diğer işletmeler, dijital satış yenilikleri için konsept mağazaları bayrak gemileri olarak kullanıyor. Örneğin, bir ipotek şirketi, yatırımcılara gayrimenkul ve banka hizmetlerini dış hizmetlerle birleştiren entegre bir süreç sunar ve bir konsept megastore'daki genel süreci sergiler.

Bazı şirketler, müşterileri için hayatı kolaylaştırır ve süreçlerini dijital bir eklentiyle kolaylaştırır. Bir perakendeci, müşterinin son online alışveriş listesini otomatik olarak e-ticaret sitesine yükler. Bu, alışveriş sürecini kolaylaştırır ve müşterilerin diğer ürünlere daha fazla bakmalarına olanak tanır. Müşteriler, daha sonra, eve teslim ya da belirli bir teslim süresiyle birlikte bir sürücü servisinin kullanılıp kullanılmayacağına karar verebilirler.

Müşteri Temas Noktaları

Müşteri hizmetleri dijital girişimler tarafından önemli ölçüde artırılabilir. Örneğin, bir banka müşteri şikayetlerini hızlı bir şekilde yanıtlamak için bir Twitter hesabı oluşturdu ve müşterilerin bir şubeye fiziksel olarak gitmekten kaçınmasına yardımcı oldu. Bu dijital girişim aynı zamanda bir uzman topluluğu da kullanarak çeşitli çalışanlar ve diğer müşterilerle kitle kaynak kullanımı sağladı.

Çok kanallı şirketler Müşteriye entegre bir deneyim sağlamak için baskı yaşıyor. Çok kanallı hizmetler, müşteri deneyimi ve dahili operasyonel süreçler için değişimi öngörmeyi ve uygulamayı gerektirir. Birçok perakendeci artık evden alışveriş yaparak, postayla veya bir mağazada ürün alma seçeneği sunuyor. Bununla birlikte, bir perakende yöneticisi, müşterilerin bir mağazadaki müşteri hizmetleri temsilcilerinin çevrimiçi sipariş geçmişine erişememesinden öfkeli olduklarını açıkladı.

Birçok şirket dijital araçlarla self servis sunmaktadır. Bu araçlar müşterinin zamandan tasarruf etmesine ve şirket parasını tasarruf etmesine olanak tanır. Birçok şirket artık müşteri temas noktalarını geliştirmek için müşteri uygulamaları sunuyor. Bir konaklama tesisinde, akıllı telefon uygulamaları, sms entegrasyonu ve uygulamalar müşterinin profiline bağlı olup  sosyal medya çalışmalarına entegrasyon sağlar. Bir medya şirketi, müşterilerin ziyaret etmek için ilginç yerler bulmalarına ve kuponlar ve e-kuponlama yoluyla özel teklifler sunmalarına yardımcı olmak için coğrafi konumlandırma ve artırılmış gerçeklik ile uygulamalar sunar.

Operasyonel Süreçlerin Dönüştürülmesi

Değişen müşteri deneyimleri, dönüşümün en görünür ve en tartışmasız en heyecan verici yönleri olsa da, şirketler süreçleri sayısallaştırma, işçi etkinleştirme ve performans yönetimi yoluyla iç süreçleri dönüştürmekten çok güçlü faydalar elde ediyorlar.

Süreç Sayısallaştırma

Otomasyon araştırmacıların tekrar eden çabalardan ziyade inovasyona ve yaratıcılığa odaklanmalarını sağlar.

Otomasyon, şirketlerin daha stratejik görevler üstlenmelerine odaklanmasını sağlayabilir. Bir üretici, İK işlevini merkezileştirmeye başlamış, İK'ları “gün saymak yerine, yöneticilerin becerilerini büyütmeye odaklanmaya” varan çalışmaları serbest bırakırken, kendi kendini yönetme yoluyla ölçek ekonomilerine izin vermektedir. Özel bir malzeme şirketi, birçok Ar-Ge sürecini otomatik hale getirmiştir. Otomasyon araştırmacıların tekrar eden çabalardan ziyade inovasyona ve yaratıcılığa odaklanmalarını sağlar. Ayrıca, daha sonra veri madenciliği çabalarında yararlı olabilecek veri akışları oluşturur.

Bir boya üreticisi, işgücü gereksinimlerini önemli ölçüde azaltan, ürün kalitesini artıran ve çevre, sağlık ve güvenlik performansını artıran tam otomatikleştirilmiş tesisler yaratmıştır. Bir giyim şirketi, üretim ortaklarıyla işbirliği yaparken dijital tasarım süreçlerine geçti. Dijitalleşmek, fiziksel prototipleri ileri geri göndermeye en çok gereksinimi ortadan kaldırır ve ürün geliştirme yaşam döngüsünü% 30 oranında azaltır.

İşçi Etkinleştirme

Bireysel düzeyde çalışma, özünde, sanallaştırıldı - iş sürecini iş yerinden ayırmak.
Bir finansal hizmetler şirketi, genel merkezini yeniden düzenledi, böylece hiç kimse, atanmış bir masaya, hatta CEO'ya sahip değildi. Çalışanlar artık haftada bir ya da iki gün evden çalışmakta ve ofiste olduklarında geçici olarak işbirliği içinde oldukları kişilerin yanında oturmaktadırlar. Bu arada, şirketin işbirliği ve ağ oluşturma araçları, çalışanların, oturdukları yerden kuruluştaki herhangi bir kişiyle konuşmalarına izin veriyor. Bu, küreselleşmeyle ilgili daha fazla değişiklik için aşama oluşturuyor.

Bireysel çalışmaların sanallaştırılması, maliyet nedenleriyle uygulanırken, bilgi paylaşımı için güçlü yönlendiriciler haline gelmiştir. Örneğin, satış görevlileri ve cephe çalışanları, uzmanları tanımlayabilecekleri ve gerçek zamanda cevaplandırılan soruları yanıtlayabilecekleri işbirliği araçlarından faydalanmaya başlıyor. Ayrıca, şirketin bir müşteriyle olan etkileşimlerinin tek bir küresel görüşüne giderek daha fazla erişiyorlar.

Performans Yönetimi

İşlemsel sistemler, yöneticilere ürünlere, bölgelere ve müşterilere daha derin kavrayışlar sunarak, kararların gerçek veriler üzerinde yapılmasına izin verirken varsayımlara göre yapılmasına da izin vermemektedir. Bu hem iç süreçlerde hem de müşteriye dönük süreçlerde gerçekleşiyor. Ayrıntıların düzeyi de artıyor, yöneticilerin durumları bölgeler arasında karşılaştırmasını veya ürün üretim kapasitesini daha önce yapamadıkları şekilde yeniden tahsis etmesini sağlıyor.

Daha iyi bilgilendirilmenin ötesinde, dijital dönüşüm aslında stratejik karar verme sürecini değiştiriyor. Bir tıbbi cihaz imalatçısındaki üst düzey yöneticiler, şirketin stratejik planlama oturumlarını 12 kişiden 300'ün üzerinde şirketin üst düzey yöneticilerine genişletmek için mevcut işbirliği araçlarını kullandı. Bu, sürece daha iyi girdi sağladı ve kararlar verildikten sonra vizyonun daha iyi alınmasını sağladı.

İş Modellerini Dönüştürme

Şirketler sadece işlevlerinin nasıl değiştiğini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda işlevlerin firmanın sınırlarını ve faaliyetlerini nasıl etkilediğini ve hatta evrimleştiğini yeniden tanımlar.

Bu dönüşümün üç yapı taşı, işletmeler için dijital modifikasyonlar, yeni dijital işletmelerin oluşturulması ve dijital küreselleşme.

Dijital Olarak Değiştirilen İşletmeler

Bir medya yöneticisi şunları söyledi: “İş yaptığımız şekli değiştirmezsek, öleceğiz. Bu, teknolojiyi yapma şeklimizi değiştirmeyle ilgili değil, iş yapma şeklimizi değiştiriyor.” Şirket, dijital tekliflerle fiziksel olarak güçlendirme ve kurumsal silolardaki içeriği paylaşmak için dijital kullanmanın yollarını arıyor.

Bir perakende şirketi, geleneksel işine sadık kalıyor, ancak yeni bir büyüme işini dönüştürmek için dijital kullanıyor. Bir yönetici, “İki yıl sonra, e-ticaret platformumuz yeni müşterilerimizin% 20'sini karşılıyor ve geleneksel müşterilerimiz ortalama% 13 daha fazla tüketiyor.” dedi.

Diğer işletmeler dijital yapı oluşturuyor veya geleneksel ürünler etrafında hizmet paketleri oluşturuyorlar. Ulusal bir postane, şirketlerin bir kişinin fiziksel posta kutusu yerine kullanabilecekleri her fiziksel posta adresine bağlı ücretsiz bir dijital posta kutusu oluşturuyor. Bir işletme kredisi şirketi, geleneksel yüksek teknolojili tekliflerinden daha az katılım gerektiren bazı kredi ürünleri için dijital bir iş geliştiriyor.

Yeni Dijital İşletmeler

Şirketler ayrıca geleneksel ürünleri tamamlayan dijital ürünler de sunuyor. Örneğin, bir spor giyim üreticisi bir müşterinin çalışmasını takip edip raporlayabilen GPS ve diğer dijital cihazları satmaya başladı. Diğer şirketler, dijital olarak sınırlarını yeniden şekillendirerek iş modellerini değiştiriyorlar. Bir ipotek şirketi, değer zincirinde bir bağlantı olmaktan, küresel bir yatırım ürünleri grubu olmaktan çıkmaktadır. Bir hava alanı yetkilisi, uçak trafiği ve rezervasyonlar, gümrüksüz alışveriş promosyonları ve diğer faydalar hakkında bilgi dahil olmak üzere, entegre bir çok kanallı deneyim sağlayarak bir seyahatçinin uçtan uca sürecinin sahibi olmayı hedefliyor.

Dijital Küreselleşme

Şirketler giderek çokuluslu şirketlerden küresel operasyonlara dönüşüyor. Entegre bilgi ile birleştirilen dijital teknoloji, işletmelerin yerel olarak yanıt verirken küresel sinerji kazanmalarına izin veriyor. Bu şirketler finans, İK ve hatta üretim ve tasarım gibi çekirdek yetenekler için küresel paylaşımlı hizmetlerden yararlanmaktadır. Paylaşılan global hizmetler verimliliği artırır ve riski azaltır. Küresel esnekliği bile teşvik ediyorlar. Bir üretici, kesintileri veya fazla talebi karşılamak için üretimi yalnızca birkaç gün içinde dünya çapında değiştirebilir.

Götürmek (Yürütmek)

Dijital dönüşüm, değişimi yönlendirmek için güçlü bir liderlik gerektirir. Ama aynı zamanda şirketin hangi bölümlerinin dönüştürmek istediğinize dair bir vizyon gerektirir. Tüm endüstriler ve bölgelerdeki şirketler dijital dönüşümle deneyler yapıyor ve bunlardan yararlanıyorlar. Bireylerin çalışma ve işbirliği yapma biçiminde olup olmadığı, iş süreçlerinin örgütsel sınırlar içinde ve bunlar boyunca yürütüldüğü ya da bir şirketin müşterileri anladığı ve onlara hizmet ettiği şekilde, dijital teknoloji zengin bir fırsat sunmaktadır.

Odak önemlidir;  Günümüze kadar, şirketlerin hiçbiri, aynı anda tüm dokuz alanı dönüştürmüyor. Ancak, en iyi yönetilen firmalar sürekli olarak yeni dijital çağda çalışma biçimlerini yeniden tanımlamanın yeni yollarını belirliyorlar.

“ şirketler dijital ekonominin piyasa güçlerine cevap vermediklerinde yok olma ihtimaliyle karşı karşıyadır. “

Başarılı kuruluşlar, ileriye giden yolu tanımlayan bir vizyon ve yol haritası kullanarak, net bir iş yönü ile çalışırlar. Bu çok önemli stratejik araçlar olmadan, işletmeler sadece bugünün sorunlarının çözümüne odaklanacak ve paydaşları için büyük değer yaratmayacaktır....
SMAC STACK, verimliliği artırırken müşteri deneyimini basitleştirmek için büyük veri ve bulut teknolojisiyle desteklenen sosyal etkileşimleri, hareketliliği, analitiği kullanan kavramdır....
Her ne kadar dijital dönüşüm, kurumların özel zorluklarına ve taleplerine bağlı olarak geniş ölçüde değişse de, tüm iş ve teknoloji liderlerinin dijital dönüşüme girerken göz önünde bulundurmaları gereken mevcut vaka çalışmaları ve yayınlanmış çerçeveler arasında birkaç sabit ve ortak tema vardır....
Bir işletmenin dijital dönüşümden geçmesinin birtakım nedenleri vardır, ancak şimdiye kadar, en muhtemel nedeni, sahip olmaları gerektiğidir. Birçok işletme için hayatta kalma gerekliliğidir. ...
“Dijital dönüşüm, liderlik, farklı düşünme, yenilik ve yeni iş modellerinin teşvik edilmesi, varlıkların sayısallaştırılmasını ve artan bir kullanımı içeren bir değişimi içerir. Kurumunuzun çalışanları, müşterileri, tedarikçileri, ortakları ve paydaşlarının deneyimini geliştirmek için teknolojiden yararlanın. ”...