Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

  • Ana Sayfa
  • /
  • Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Dijital Dönüşüm Neden Önemlidir?

Bir işletmenin dijital dönüşümden geçmesinin birtakım nedenleri vardır, ancak şimdiye kadar, en muhtemel nedeni, sahip olmaları gerektiğidir. Birçok işletme için hayatta kalma gerekliliğidir. 

Howard King, The Guardian daki bir makalede şöyle yazıyor: “İş dünyası, pahalı ve riskli olduğu için tercihlere göre değişmiyor. İşletmeler evrim geçiremedikleri zaman dönüşümden geçiyor . ”

“Başarılı olmak isteyen şirketler teknolojiyi stratejiyle nasıl birleştireceklerini anlamalılar. ”

Son zamanlardaki çalışmalar tekrar, tekrar bu zamanı desteklemektedir. “FutureScape: Dünya Çapında CIO Gündemi 2016 Tahminleri” başlıklı IDC raporunda,“Sektördeki en büyük 20 firmanın üçte biri, beş yıl içinde yeni rakipler tarafından kesintiye uğrayacak” ve bunun “dönüşüm ya da yok olma” meselesi olduğunu vurguladı.

Yine de, aynı IDC raporu, 2018 yılına kadar, “sessiz dijital dönüşüm girişimlerinin yüzde 70'inin yetersiz işbirliği, bütünleşme, kaynak sağlama veya proje yönetimi nedeniyle başarısızlığa uğrayacağını” öngördü.

CIO'lar, yalnızca şirketlerinin hayatta kalmaları uğruna dijital dönüşümü önemsememeli, bir rakip ya da bir girişim tarafından kesintiye uğramadan önce, dijital dönüşümün sağlanması için şirket çapında destek ve işbirliğini güvence altına almalıdır.

Ancak, iş dünyası liderleri değişmek zorunda olduklarına inanmasalar bile, dijital dönüşümü düşünmelerinin birçok nedeni vardır.

  1.      Rakipleri yapıyorlar. Forrester Research raporuna göre, yöneticiler gelirlerinin yaklaşık yarısının 2020 yılına kadar dijital tarafından yönlendirileceğini tahmin ediyor.

  2.     Onları daha karlı hale getirecek.  MIT Center for Digital Business’a göre , “Dijital dönüşümü benimseyen şirketler, ortalama endüstri rakiplerinden yüzde 26 daha kârlı ve yüzde 12 daha yüksek pazar değerlemesine sahip.”

  3.     Onları daha verimli hale getirecek.  “10 BT karar vericisinden dokuzu, eski sistemlerin büyümek ve daha verimli hale gelmeleri için ihtiyaç duydukları dijital teknolojileri kullanmasını engellediğini iddia ediyor.”

  4.     Müşterileri onlara teşekkür edecek. İster harici müşteriler, isterse dahili çalışanlar olsun, insanlar, mobil cihazlarıyla çevrimiçi alışveriş yapmaktan ev termostatlarını uzaktan ayarlamalarına kadar, hayatlarının her alanında dijital uygulamaları büyük ölçüde benimsemişlerdir. İşletmelerin yetişmesini bekliyorlar.

“ şirketler dijital ekonominin piyasa güçlerine cevap vermediklerinde yok olma ihtimaliyle karşı karşıyadır. “

Başarılı kuruluşlar, ileriye giden yolu tanımlayan bir vizyon ve yol haritası kullanarak, net bir iş yönü ile çalışırlar. Bu çok önemli stratejik araçlar olmadan, işletmeler sadece bugünün sorunlarının çözümüne odaklanacak ve paydaşları için büyük değer yaratmayacaktır....
SMAC STACK, verimliliği artırırken müşteri deneyimini basitleştirmek için büyük veri ve bulut teknolojisiyle desteklenen sosyal etkileşimleri, hareketliliği, analitiği kullanan kavramdır....
Her ne kadar dijital dönüşüm, kurumların özel zorluklarına ve taleplerine bağlı olarak geniş ölçüde değişse de, tüm iş ve teknoloji liderlerinin dijital dönüşüme girerken göz önünde bulundurmaları gereken mevcut vaka çalışmaları ve yayınlanmış çerçeveler arasında birkaç sabit ve ortak tema vardır....
Bir işletmenin dijital dönüşümden geçmesinin birtakım nedenleri vardır, ancak şimdiye kadar, en muhtemel nedeni, sahip olmaları gerektiğidir. Birçok işletme için hayatta kalma gerekliliğidir. ...
“Dijital dönüşüm, liderlik, farklı düşünme, yenilik ve yeni iş modellerinin teşvik edilmesi, varlıkların sayısallaştırılmasını ve artan bir kullanımı içeren bir değişimi içerir. Kurumunuzun çalışanları, müşterileri, tedarikçileri, ortakları ve paydaşlarının deneyimini geliştirmek için teknolojiden yararlanın. ”...